3LS Management kvality a Lean Six Sigma

Logo_VS_LSS

Garantem vedlejší specializace je Ing. Alena Plášková, CSc.

Charakteristika vedlejší specializace

Vedlejší specializace Management kvality a Lean Six Sigma je zaměřena na rozvoj znalostí a dovedností studentů v oblasti procesního managementu a provozního managementu prostřednictvím moderních přístupů Lean Management a Six Sigma. Dále rozvíjí znalosti v oblasti managementu kvality, zejména pak v rámci vytváření, implementace, udržování a zlepšování systémů managementu kvality založených na požadavcích normy ČSN EN ISO 9001.

Akademický rok 2016/2017

Vedlejší specializace studenty připraví na pozice v oblasti provozního managementu, procesního managementu, ale i managementu kvality postaveného na přístupu Six Sigma nebo na mezinárodních normách ISO řady 9000. Studenti získají nejen základní znalosti terminologie a principů přístupů managementu kvality, Lean Management a Six Sigma, ale i znalosti a schopnosti aplikovat celou řadu metod a technik využívaných v těchto přístupech, z nichž mnohé jsou aplikovatelné také individuálně. Díky spolupráci s organizacemi, které využívají ucelené přístupy Lean Management a Six Sigma, mají zaveden systém managementu kvality podle normy ČSN EN ISO 9001 nebo aplikují vybrané metody a techniky spadající do těchto přístupů, si studenti ověří znalosti získané v rámci předmětů při řešení reálných problémů.

Profil absolventa specializace

Absolventi budou znát rozsáhlý soubor dílčích metod a technik, které jsou v přístupech Lean Management, Six Sigma a v managementu kvality využívány a budou je schopni aplikovat na konkrétní, reálné problémy jak izolovaně, tak v různých kombinacích. Budou dále schopni kombinovat velké množství individuálních metod a technik do komplexní podoby systému managementu kvality nebo přístupu Lean Management, Six Sigma, nebo kombinovaného přístupu Lean Six Sigma, což jim umožní identifikovat a řešit existující neshody, plýtvání a vysokou variabilitu v podnikových procesech.

Studenti získají praktické zkušenosti s řešením problémů v rámci systémů managementu kvality, přístupů Lean Management a Six Sigma na základě absolvování předmětu Řízená praxe managementu kvality a Lean Six Sigma.

Na jaké obory/programy specializace navazuje

Vedlejší specializace navazuje na předchozí znalosti studentů získané na bakalářské úrovni studia. Především využívá znalostí v oblasti statistiky, podnikové ekonomiky, ekonomického rámce, managementu, managementu kvality, environmentu a bezpečnosti, provozního managementu a řízení týmů.

Podmínky pro volbu vedlejší specializace

Podmínkou pro vstup je zvládnutí základů statistiky, která patří mezi hlavní nástroje zejména v přístupu Six Sigma. Další podmínkou jsou znalosti ze základních kurzů managementu, a provozního managementu. Znalosti provozního managementu tvoří základ pro zvládnutí znalostí a dovedností v oblasti Lean Management.

Struktura povinných předmětů vedlejší specializace

Poznámka: v posledním sloupci je uveden doporučený semestr studia v rámci magisterského navazujícího studia.

Ident Název Garant Hodin ECTS Sem.
3MA551 Six Sigma Ing. Alena Plášková, CSc. 2/2 6 1
3MA552 Lean Management Ing. Alena Plášková, CSc. 2/2 6 1
3MA553 Metody a techniky v managementu kvality a Lean Six Sigma Ing. Alena Plášková, CSc. 2/2 6 2
3MA554 Systémy managementu kvality, environmentu a BOZP Ing. Alena Plášková, CSc. 2/2 6 2