Přednáška – Tajemství ekonomického úspěchu Norska

Katedra managementu

Vás zve na přednášku

Tajemství ekonomického úspěchu Norska

Přednášku bude vést přední norský ekonom a odborník na oblast konkurenceschopnosti

Prof. Torger Reve

Přednáška proběhne v úterý 9. 4.2013 9:15 - 10:30 v SB 302

Prosíme o registraci na: bit.ly/onorsku

Professor Torger Reve currently holds the Wilh Wilhelmsen Chair in Strategy and Industrial Competitiveness at BI Norwegian School of Management, where he also heads the Center for Maritime Competitiveness. Torger Reve has been President at BI Norwegian School of Management, 1997-2005, which is the maximum tenure period according to the statutes of the school.

Torger Reve has a Ph.D in marketing from Kellogg Graduate School of Management, Northwestern University, Evanston, USA, 1980. He also holds two master degrees in business administration from the Norwegian School of Economics and Business Administration (NHH), Bergen, Norway, 1972 and 1975, and a BA degree in liberal arts at Gustavus Adolphus College, Minnesota, USA, 1970.

He has been a visiting research scholar at Stanford University, Graduate School of Business, Palo Alto, CA., Hitotsubashi University, Graduate School of Commerce, Tokyo, Fudan University, Shanghai, Nanyang Technological University, Singapore and Harvard Business School, Boston, MA and a visiting professor in marketing at University of North Carolina at Chapel Hill, NC. He has been lecturing at universities worldwide.

Torger Reve is a popular lecturer with students, business and government, concentrating on topics of industrial competitiveness, strategy and management. He writes columns in business newspapers and is active in the national and international media.

Torger Reve has held several public and private offices and board memberships, including the Norwegian Prime Minister's Competitiveness Council, Chairman of the Board at the Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) and board memberships at Lærdal Medical AS, Mega Tankers AS, IT Fornebu AS, Abelia, and European Foundation of Management Development (EFMD), Brussels.

He is currently member of the board of directors at Ekornes ASA, a leading international furniture manufacturer. He is also chairman of the Council of Strømme Foundation which is a Microfinance NGO working in Africa, Asia and Latin America, and member of the R& D councils of Maritime Port Authorities (MPA) of Singapore and SIMULA, a center of excellence in software industry.

Další informace:

Přidejte si do oblíbených facebook.com/ManagementvPraxi

Tento projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a rozpočtu hl. města Prahy v rámci Operačního programu Praha Adaptabilita. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.

OPPA_loga
Management v praxi aneb zvyšování pracovních kompetencí studentů VŠE v
Praze spoluprací s podniky, reg. číslo CZ.2.17/3.1.00/33342